Det här är åk 4´s läxor till vecka 50:

Engelska:
Lyssna på texten till bilderna på sidan 30 i Classbook 4. Du loggar in på www.studentlitteratur.se/mina sidor. Skriv ner en kort sammanfattning till bilderna på svenska. Träna på orden på sidan 13 i boken Word Trainer 4. Du ska kunna översätta, uttala och stava dem rätt. Det är kapitel 12 (Maisie and the dolphin – listening) som gäller. Läxan förhörs på onsdag.

Matematik:
Läxa 9, ett löst blad. Läxan görs på rutigt papper och lämnas in senast torsdag.

SO
Vi har fått lära oss mycket om Sverige den här terminen. Den senaste veckan har vi fokuserat på de stora öarna. Vi kommer att ha ett läxförhör på landskapen Öland och Gotland. Ta hem och läs på de två häftena som vi arbetat med i skolan. Jag förhör läxan på fredag.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.