Det här är åk 4´s läxor till vecka 49:

Engelska:
Läs texten på sidorna 28-29 i Classbook 4. Översätt även texten till svenska (muntligt). Träna på orden på sidan 13 i boken Word Trainer 4. Du ska kunna översätta, uttala och stava dem rätt. Det är kapitel 11 (Maisie and the dolphin) som gäller. Läxan förhörs på onsdag.

Matematik:
Läxa 8, ett löst blad. Läxan görs på rutigt papper och lämnas in senast torsdag.

NO
Den 23 november var vi på studiebesök på reningsverket. Då fick vi lära oss om hur vi tar hand om vårt avloppsvatten här i Västerås. Läxan blir att läsa på hur vattnet renas. Du har fått med dig ett löst blad med information. Det är text på båda sidorna. Jag förhör läxan på fredag.

Aktion julklappen – Senaste datumet för inlämning är onsdag den 7 december.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.