Det här är åk 4:as läxor till vecka 47.

Engelska:
På fredag har vi terminens första prov i engelska. Det är inte ett prov som man egentligen kan läsa på till utan provet bygger på det vi arbetat med under terminen. Jag som lärare vill se hur mycket du förstått och tagit till dig det vi arbetat med.
Jag vill att man tar hem classbook och workbook och tittar igenom det vi arbetat med. Provet bygger på kapitel 1-10. I workbook ska alla vara klara till sidan 29. Om man inte är det tycker jag att man ska gå till läxhjälpen för att arbeta klart och få den hjälp man behöver.

Här kommer ändå en liten lista på det som jag anser vara viktigast inför provet.

  • sidan 4 i workbook
  • sidan 7 i workbook
  • sidan 19 i workbook
  • sidan 27 i workbook
  • sidan 28 i workbook
  • Du ska kunna skriva och berätta lite om dig själv och din familj. (kap. 2 och kap. 8 i classbook)
  • Klassrumsord (kapitel 5 i classbook)
  • Sovrumsord (kapitel 6 i classbook)
  • Talen 1-20
  • pluraländelsen s – one cat, two cats

SO:
På torsdag har ni ett förhör på det ni arbetat med i Samhällskunkap. Ni ska läsa på de kopierade sidorna ni fått av Erika, (4 sidor, ihophäftade) OCH frågorna i arbetsboken (Samhällskunskap) som ni ringat in; Nr 1 på sidan12, nr 1-4 +5b på sidan 14, nr.4 på sidan 15.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.